[fusion_widget type=”WP_Nav_Menu_Widget” margin_right=”” margin_left=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” fusion_display_title=”yes” fusion_border_size=”24″ fusion_border_style=”solid” wp_nav_menu_widget__nav_menu=”12″ fusion_divider_color=”var(–awb-color3)” fusion_bg_color=”var(–awb-color2)” fusion_border_color=”var(–awb-color2)” wp_nav_menu_widget__title=”Terapiler” fusion_bg_radius_size=”10″ fusion_align=”right” /][fusion_widget type=”WP_Nav_Menu_Widget” margin_top=”5″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” fusion_display_title=”yes” fusion_border_size=”18″ fusion_border_style=”solid” wp_nav_menu_widget__nav_menu=”13″ wp_nav_menu_widget__title=”Sorunlar” fusion_bg_color=”var(–awb-color2)” fusion_bg_radius_size=”10″ fusion_border_color=”var(–awb-color2)” fusion_align=”right” /]

Vajinismus tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almayı ve vajinismus probleminizden kısa bir süre içerisinde kurtulmayı ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz.

Vajinismus günümüzde pek çok kadının karşılaştığı psikolojik bir problemdir. Bu kapsamda vajinismusu vajina çevresindeki kasların istemsiz olarak gerilmesi veya kasılması şeklinde de ifade edebiliriz. Vajina bilindiği üzere kadın üreme sisteminin en önemli bir parçasıdır. Rahmin alt kısmını (serviks) vücudun dışına bağlar. Bu kasıtsız kas spazmları herhangi bir şey -penis, parmak, tampon veya tıbbi alet – vajinaya girmeye çalıştığında ortaya çıkar. Spazmlar hafif rahatsız edici veya çok ağrılı olabilir. Kadınlar genellikle cinsel ilişki yaşamak isteyip kasılmalar nedeni ile ilişkiye giremediklerinde vajinismusun farkında varırlar.

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismusun kimlerde görüldüğü ve ne kadar yaygın olduğu ile ilgili genel bir tanı bulunamamaktadır. Pek çok insan, sağlık hizmeti sağlayıcıları ile sorun hakkında konuşmaktan çok utanıyor olabilir. Vajinismus semptomları, bir kişi ilk kez seks yaptığında gençlik yıllarının sonlarında veya yetişkinliğin başlarında ortaya çıkabilir. Durum, bir kişinin bir sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinde bir tampon yerleştirmeye çalıştığı veya pelvik muayenesi olduğu ilk kez de ortaya çıkabilir.

Bazı kadınlarda yaşamın ilerleyen dönemlerinde de vajinismusgelişir. Yıllar sonra hiçbir sorun yokken de vajinismusmeydana gelebilir.. Vajinal penetrasyon olduğu her an spazmlar veya rahatsızlık meydana gelebilir. Ya da sadece belirli zamanlarda, örneğin seks veya pelvik muayene sırasında olabilir.

Vajinismus Neden Olur?

Sağlık uzmanları, bazı insanların neden vajinismus yaşadığını bilmiyor. Fiziksel, psikolojik ve cinsel sorunlara neden olabilir. Mesane enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve maya enfeksiyonları vajinismus ağrısını kötüleştirebilir.

Vajinismusun gelişmesine neden olabilecek bazı etkenler aşağıdaki gibidir.

• Anksiyete bozuklukları
• Vajinal yırtıklar gibi doğum yaralanmaları
• Belki de geçmişteki cinsel taciz, tecavüz veya travma nedeniyle cinsellik korkusu veya cinsellikle ilgili olumsuz duygular
Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

• Vajinal penetrasyon sırasında rahatsızlık veya ağrı.
• Vajinal kas spazmları veya ağrı nedeniyle seks yapamama veya pelvik muayene yapılamama.
• Ağrılı ilişki.
• Tampon yerleştirirken ağrılı seks veya ağrı.

Vajinismus Tedavisi

Cinsel ilişkiye girememe olarak da ifade edilebilen vajinismusfarklı psikolojik nedenler ile de meydana gelebilmektedir. Bu nedenle vajinismus tedavisinde en önemli aşama psikolojik durumun hazırlanmasıdır. Bireyler doğal bir aktivite olan cinsel ilişkiyi normal bir şekilde gerçekleştiremedikleri için kendilerinde ki problemden dolayı utanabilirler. Hatta günümüzde pek çok kadın sırf utancından vajinismustedavisini reddettiği için yıllarda bu problem ile yaşamak zorunda kalmıştır. Kişinin hayatını olağan bir şekilde yaşamasına ve hatta çocuk sahibi olmasına engel olarak vajinismus probleminin psikolojik tedavi yöntemi ile çözülmesi gerekir.

Vajinismus tedavisi seks terapisi ve bilişsel davranışçı terapi ile tedavi edilebilir. Bilişsel davranışçı terapidüşüncelerinizin duygularınızı ve davranışlarınızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olur. Anksiyete, depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) için etkili bir tedavidir. Seks terapisinde ise eğitimli seks terapistleri, cinsel ilişkilerinde yeniden zevk bulmalarına yardımcı olmak için bireyler ve çiftlerle birlikte çalışır. Siz de vajinismusprobleminizi çözmek için vajinismus tedavisinden faydalanabilirsiniz.

“Kaygı yarının faresinin bugünün peynirini yemesidir.”
Samuel Smiles

psikolog berat hazar, Kayseri Psikolog, En iyi psikolog, TMS tedavisi, EMDR terapisi, kayseride psikolog, Depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu

Mutluluğun peşine düşülemez; ama ortaya çıkması gerekir.

Yaralarımız çoğu zaman en iyi ve en güzel yanımıza açılan kapılardır.

Randevu Planla

[fusion_form form_post_id=”694″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” /]