EMDR terapisi, İngilizcede “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme” anlamına gelen “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” kavramının kısaltmasıdır. Psikoloji ve tıp alanında “EMDR” olarak bilinen bu terapi yöntemi, aslında yaşamınızı derinden etkileyen olayların etkisinden kurtulmanızı amaçlar.

İnsanlar, yaşadıkları sosyal çevrenin bir parçası olarak çeşitli olaylarla karşılaşmaktadır. Bu olayları yaşayan insanlar, etkisinden kolayca kurtulamayacakları büyük etkilerle karşılaşabilir. Yani bu durum, yaşam kalitesini düşürürken iş ve aile yaşamında da sorunlara yol açar. Ama uzman bir psikolog bu terapi ile, bu tür sorunları sizin için etkili bir şekilde çözer. Uzman bir psikolog bu terapi yönteminde, öncelikle zihninizde biriken olumsuz anıları sizin için yeniden işler.

Bir psikolog rahatsızlık ve ya huzursuzluk yaratan durumları bilgi işleme mantığı çerçevesinde yeniden şekillendirir. Uzman bir psikolog terapi sonucunda, yanlış inanışlarınızı, kötü hatıralarınızı ve diğer sorunlarınızı yaşam tecrübenizi olumsuz etkilemeyecek şekilde değiştirir.

EMDR Terapisi Nasıl Uygulanır?

Kayseri EMDR terapisi desteği almak istediğinizde, uzman bir psikolog öncelikle sizinle güçlü bir ilişki kurarak anılarınıza ulaşmaya çalışır. Ancak uzman bir psikolog anılara ulaşmak için görme ve duyma organlarınızı uyarmayı hedefler. Uyaranlar, terapinin temelini oluşturur ve beyninizin iki lobu arasında geçiş yapar.

Bu geçiş ve uyarılma süreci zihninizde depolanan olumsuz hatıraları giderir ve size güçlü bir bakış açısı ve güvenilir bir felsefe aktarır. Birey, kendini güvende hissettiği için psikolojik sorunları hızla aşabilir.

Bu nedenle genellikle hipnoz ile karıştırılabilmektedir, ancak bu terapi yönteminin hipnozdan oldukça farklı olduğu vurgulanmalıdır. Baştan sona, birey, seans boyunca bilinçli ve uyanık durumdadır. Fakat hipnozda ise bireyin anılarına ulaşmak için hipnotize edilmesi yani bilinçsiz olması sağlanır. Ve bu terapi oldukça başarılı bir uygulama olmasına rağmen, uzman bir psikolog tarafından gerçekleştirilmesi gerektiği için terapi seçiminde dikkatli olmanız önemlidir.

EMDR Terapisi Hangi Problemler İçin Uygundur?

EMDR terapisi, korku ve kaygı gibi psikolojik sorunların giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak bu tür sorunların yanı sıra diğer psikolojik problemlerin de EMDR uygulamalarıyla çözülebileceği söylenebilir. Aşağıda, bu terapi ile başa çıkabileceğiniz sorunları keşfedebilirsiniz.

– Deprem, trafik kazası, cinsel taciz, savaş ve şiddet olaylarının etkilerini ortadan kaldırabilir.
– Olumsuz deneyimler ve kötü hatıraların etkilerini giderir.
– Anksiyete, kızgınlık, öfke nöbetleri ve depresyonun iyileştirilmesine yardımcı olur.
– Aile içi şiddet, boşanma, okulda yaşanan travmatik olaylar ve diğer krizlerin etkileri de EMDR terapisiyle ortadan kaldırılabilir.

EMDR Terapisi Süreci

Uzman bir psikolog terapinin özel çözümler sunabilmesi ve başarılı bir şekilde devam edebilmesi için önce sizinle bir tarama seansı yapar. Bir psikolog bu seansda, karşılaştığınız problemleri ve bu problemlerin neden olduğu travmaları belirler. Psikolog terapinin süresini, bireyin terapiye nasıl yanıt verdiğine bağlı olarak değiştirebilir.

Yaşamınızı derinden etkileyen sorunlar için Kayseri EMDR terapisine başvurabilirsiniz. Bunun sonucunda gerçekleşecek seanslar sonunda daha güçlü ve enerjik bir yaşama sahip olacaksınız. Üstelik EMDR terapisi fiyatları da bütçenizi zorlamayacaktır.

psikolog berat hazar, Kayseri Psikolog, En iyi psikolog, TMS tedavisi, EMDR terapisi, kayseride psikolog, Depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu

Mutluluğun peşine düşülemez; ortaya çıkması gerekir.

Yaralarımız çoğu zaman en iyi ve en güzel yanımıza açılan kapılardır.