[fusion_widget type=”WP_Nav_Menu_Widget” margin_right=”” margin_left=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” fusion_display_title=”yes” fusion_border_size=”24″ fusion_border_style=”solid” wp_nav_menu_widget__nav_menu=”12″ fusion_divider_color=”var(–awb-color3)” fusion_bg_color=”var(–awb-color2)” fusion_border_color=”var(–awb-color2)” wp_nav_menu_widget__title=”Terapiler” fusion_bg_radius_size=”10″ fusion_align=”right” /][fusion_widget type=”WP_Nav_Menu_Widget” margin_top=”5″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” fusion_display_title=”yes” fusion_border_size=”18″ fusion_border_style=”solid” wp_nav_menu_widget__nav_menu=”13″ wp_nav_menu_widget__title=”Sorunlar” fusion_bg_color=”var(–awb-color2)” fusion_bg_radius_size=”10″ fusion_border_color=”var(–awb-color2)” fusion_align=”right” /]

Cinsel istek eksikliği, kadınlar ve erkekler arasında yaygın bir sağlık sorunudur. Bu durum, cinsel düşüncenin herhangi bir nedenle 6 aydan fazla süre boyunca tamamen yok olması olarak tanımlanır ve süreyi geçmeden çözüm yolları bulmayı amaçlıyoruz.

Hem kadınların hem de erkeklerin cinsel yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için fizyolojik ve psikolojik açıdan sağlıklı olmaları gerekmektedir. Cinsel istek eksikliği olan çiftler bu dönemlerde, bireylerin aklından cinsellik tamamen silinebilir ve cinselliğe ihtiyaç duymazlar. Kişinin yaşadığı durumlar, üzüntü, kayıp ve yorgunluk gibi nedenler kısa süreli cinsel isteksizliğe  karşı nedenleri terapide belirliyorum. Bu isteksizlik genellikle kısa süreli olup kendi kendine geçer. Ancak, isteksizliğin 6 aydan daha uzun sürmesi durumunda tedavi gereklidir. Bu durum, kadınlar ve erkekler arasında ortaya çıkabilir ve birey, karşı cinsten uyarılmasına rağmen hiçbir şekilde istek duymama durumları oluşur. Cinsel isteksizlik genellikle üç şekilde ortaya çıkar.

Cinsel İsteksizlik Türleri Cinsel isteksizlik türlerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

  1. Primer Cinsel İsteksizlik: Ergenlik döneminde başlayan bir problem olan primer isteksizlikte bireyler hiçbir şekilde cinsel istekte bulunmaz.
  2. Sekonder Cinsel İsteksizlik: Bu tür isteksizlikte, bireyler cinsel açıdan daha önce aktiftir. Ancak daha sonra isteksizlik oluşur. Genellikle olumsuz bir durumun sonucunda meydana gelir.
  3. Durumsal Cinsel İsteksizlik: Zaman zaman bireylerde istek kaybolabilir. Stresli günler, maddi kayıp ve kaygılar, duygu değişiklikleri bu duruma neden olmaktadır.

Psikolojik Faktörlere Bağlı Cinsel İsteksizlik Psikolojik nedenlerle meydana gelen cinsel isteksizlik sık sık karşımıza çıkmaktadır. Bireylerde meydana gelen cinsel isteksizlik probleminin %99’u psikolojik faktörlere bağlı olarak oluşmaktadır. Bu durum genellikle evlilik ile ilgili problemlerden kaynaklanırken vajinismus gibi sağlık problemlerinin bir sonucu olarak da meydana gelebilmektedir. Cinsel fobi, cinsel ilişkide ağrı, tiksinti, depresyon gibi psikolojik faktörler cinsel isteksizliğin temelini oluşturabilmektedir. Özellikle depresyona bağlı olarak çoğu kişide cinsel istekte azalma meydana gelir. Bu kapsamda bireyler karşı cinsi çekici bulmaz ve hiçbir şekilde istek duymayabilir terapide bunun nedenlerine odaklanıyorum.

Cinsel isteksizliğin nedenlerine odaklanıyorum?

Anksiyete ve panik bozukluk durumlarında da bireylerde cinsel isteksizlik oluşabilmektedir. Aynı zamanda ağır kişilik bozuklukları, paranoid kişilik ve obsesif kişilik bozukluğu cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi , cinsel isteksizlik problemi ile karşılaşan ve bu probleme çözüm bulmak isteyen kişilere çözüm odaklı bir tedavi uyguluyorum. Bireylerin cinsel isteksizlik sorununun tedavi edilebilmesi için öncelikle altında yatan nedenin bulunması gerekir. Buna göre psikolojik ya da fiziksel bir tedavi uygulanmaktadır. Cinsel isteksizliğin altında psikolojik bir neden yatıyorsa bir psikiyatr aracılığı ile soruna çözüm bulunması gerekir. Bu kapsamda örneğin vajinismusun bir sonucu olarak cinsel isteksizlik meydana geliyorsa öncelikle vajinismus problemine çözüm bulunması gerekir.

Kayseri bölgesinde cinsel isteksizlik problemi yaşıyor ve tedavi olmak istiyorsanız, Cinsel istek eksikliği tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

psikolog berat hazar, Kayseri Psikolog, En iyi psikolog, TMS tedavisi, EMDR terapisi, kayseride psikolog, Depresyon tedavisi, kaygı bozukluğu

Mutluluğun peşine düşülemez; ortaya çıkması gerekir.

Yaralarımız çoğu zaman en iyi ve en güzel yanımıza açılan kapılardır.

Randevu Planla

[fusion_form form_post_id=”694″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” /]